BROJLERCSIRKÉK HÍZLALÁSA

A tavasz az évnek az az időszaka, amikor a elkezdődik a csirkék hizlalása hazai körülmények között. Hústermelési célokra a legjobb olyan tenyésztett hibrid húsfajtákat választani, amelyek genetikailag meghatározott tulajdonsága a gyors növekedés és a nagy izomzat. Az ilyen fajtákat összefoglalóan brojlercsirkéknek vagy brojlereknek nevezik. A brojlertenyésztés, avagy amikor hazahozom a kiscsibéket.

Amikor hazahozom a kis csirkéketAmikor hazahozom a kis csirkéket

A korai életszakaszban lévő csibék számára ideális, ha a tenyésztő létesítményben fűtést és világítást biztosítunk, természetesen az évszakot figyelembe véve. A csibék számára életük első napján napi 24 óra, a második napon napi 23 óra, a brojlercsirkék számára pedig 7 napos kortól kezdve napi 18 óra fény az ideális.

Életük első hetében a csibék számos stressztényezőnek vannak kitéve, ilyen például a szállítás vagy a szoktatás a szilárd takarmányhoz. Ezek a bél pH-értékének változását is okozzák, ami az E. coli baktériumok számának emelkedése miatt egészségügyi problémákat okozhat. Ezért jó ötlet a csibék vizét legalább életük első hetében pH 4-re savanyítani. Ez történhet kereskedelmi forgalomban kapható savanyítószerekkel vagy 0,1%-os hígítású 8%-os ecettel. Mindig biztosítsuk a megfelelő vízellátást.

Brojlerhizlalás

A csirkehizlalás megkezdése

Ami a táplálást illet, ez a brojler életének első hetében meghatározó fontosságú. Más állatokhoz hasonlóan itt is nehéz helyrehozni az elején elkövetett etetési hibát. Ez azt jelenti, hogy a csibének hosszabb időbe telik, amíg megnő a kívánt súlyra, és így gazdaságilag drágább lesz. Az élet első napjaiban az anyagcsere gyorsabb és a relatív növekedés nagyobb, ezért magas a tápanyagigény.

A brojlerek hizlalására életük első 2 hetében brojlerek számára készült starter takarmányt használnak, darált, teljes értékű takarmánykeverék formájában. Az állatoknak a vízen kívül másra nincs szükségük. Az izomnövekedés szempontjából fontos a takarmány fehérjetartalma. Ugyanilyen fontosak azonban az aminosavak is, különösen a metionin és a lizin, amelyet a takarmánykeverékekhez adagolnak, és amelyek a fehérje építőkövei.

A startereket általában antikokcidiummal dúsítják a kokcidiumok visszaszorítása érdekében, megelőzve ezzel a fokozott elhullást. A szalinomicint gyakran adagolják a brojlerek takarmányához, de a pulykákra mérgező, ezért a pulykáknak soha ne adjunk brojlereknek gyártott, antikokcidiumot tartalmazó takarmányt!

Középső hizlalási szakasz

Életük harmadik hetének kezdetétől a hizlalt csirkéknek ún. grower-t adnak, amely granulált formában ideális. Ez korlátozza a szükségtelen takarmányveszteséget. A brojlerek relatív növekedési üteme ekkor már kissé lassúbb, ezért a takarmány nem olyan koncentrált, és a fehérjetartalom körülbelül 1%-kal alacsonyabb, mint a starterben. Ismét fontos az aminosavtartalom, valamint a mortalitást csökkentő antikokcidikumok.

A Grower etetése a vágás előtt legfeljebb 5 nappal befejeződik. Ha azonban a csirkéket otthon hizlalja nagyobb súlyra, elegendő a gowert csak 40 -45 napos korig kell etetni.

Baromfi hizlalása

A hizlalás vége

Ezután követkazik az ún. finisher, amely a hizlalás utolsó szakaszában etetésre használt granulált takarmány. Ez azt jelenti, hogy a vágásig, de legalább a vágást megelőző utolsó 5 napig etetik. Ebben az időszakban a relatív növekedés még lassúbb, ezért a takarmány fehérjetartalma ismét körülbelül 1 %-kal alacsonyabb. A finisher nem tartalmaz antikokcidikumot. Ebben az időszakban megengedheti magának, hogy egy kicsit spóroljon a takarmányon, így a finisherhez keverhet például kukoricadarát.

Gabona felhasználása brojlerek hizlalására

A fenti eljárások a komplett tápkeverékek hhasználatára vonatkoznak, azaz olyan takarmányokra, amelyek minden szükséges anyagot tartalmaznak, és csak tiszta vízzel kell ellátni az állatokat.

Vannak azonban olyan tenyésztők, akik rendelkeznek saját gabonával, vagy hozzájutnak olcsó gabonához, általában búzához vagy kukoricához. Ebben az esetben hizlalási céllal a gabonát ömlesztett fehérjekoncentrátummal keverik, amelynek általában szója az alapja, a legszélesebb körben használt fehérjeforrás. Ezért a koncentrátum gyártójának utasításai szerint a koncentrátumhoz a hizlalás szakaszának megfelelően, különböző arányban keverjen gabonát, lehetőleg daráltat.

Az ömlesztett szerkezet miatt azonban figyelembe kell venni a gereblyézés stb. okozta takarmányveszteséget. Az állatok nagyobb mértékű elhullása is lehetséges az antikokcidikum hiánya, valamint a gabonában lévő penészgombák és mikotoxinok magasabb szintje miatt. Hiszen a teljes értékű takarmányok esetében a hőkezelés miatt minimális a penésztartalom.

A csirkehús íze

A brojlerek 40 napos korától kezdve a csirkehúsban elkezdődik a zsír raktározása, amely köztudottan az „ízhordozó”, és a hús érettebbé válik. Ezért minél tovább hizlalja a csirkéket, annál több zsírt tartalmaznak, és annál ízletesebbek lesznek. A bőr színe a zsír miatt sárgára színeződik.

Konklúzió

Végezetül, ne feledje, hogy a hizlalás első szakasza a legfontosabb az általános eredmény szempontjából. A takarmány koncentrációjáról vagy erősségéről nemcsak a fehérjetartalom, hanem az aminosavtartalom (pl. metionin és lizin) is árulkodik. Legalább 5 nappal a vágás előtt hagyja abba az antikokcidiumot tartalmazó takarmány etetését. Soha ne adjon brojler takarmányt pulykáknak. Mindig biztosítsa a megfelelő friss vízellátást.