A SZARVASFÉLÉK ÉLELMEZÉSE ÉS TAKARMÁNYOZÁSA

A szarvasfélék családja (szarvasok, dámvadak, őzek) kulcsfontosságú szerepet töltenek be az ökoszisztémákban és a cseh erdőkben a vad természet gyönyörű példái. Az erdei állatok helyes élelmezése kulcsfontosságú jó egészségük és vitalitásuk szempontjából. Ebben cikkben megnézzük az erdei állatok élelmezésének és takarmányozásának néhány fontos szempontját.

Jó minőségű szálastakarmány

Az erdei állatok élelmezésének alapvető összetevője a jó minőségű szálastakarmány, mint a széna, legelés és a kukorica vagy lucerna siló. A szarvasfélék esetében a szálastakarmánynak az adag 80%-át kell kitennie. Ha szálastakarmányt etetünk, mindig ügyelni kell a minőségre. A szálastakarmány nem lehet penészes, mindig megfelelő illatú és színű kell, hogy legyen. Az állatállomány emésztőrendszerének és általános állapotának fenntartása szempontjából a jó minőségű szálastakarmány kulcsfontosságú. A széna rostokban gazdag, támogatja a helyes rágást, ami a fogak csiszolása szempontjából nagyon fontos. A legelés lehetővé teszi a vadak számára, hogy az élelem keresése közben a természetesen viselkedjenek és mozogjanak. A silót abban az időszakban lehet kihasználni, amikor nincs legelési lehetőség, tehát leginkább a téli hónapokban. A szálastakarmányok megfelelő kombinációja biztosítja a kiegyensúlyozott takarmányadagot, és segíti az egészséges növekedést és az erdei állatok általános vitalitását.

Takarmánykeverékek

Az erdei állatok számára leggyakrabban szemestakarmányként történelmileg a zab, kukorica, búza és az árpa van etetve. Az optimális táplálkozás biztosítása érdekében a szarvasféléknek készült takarmánykeverékeket is lehet etetni. Az ilyen keverékek a fehérjéket, zsírokat, rostokat, ásványi anyagokat és vitaminokat kiegyensúlyozott arányban tartalmazzák. A takarmánykeverékek általában különböző gabonaféléket is tartalmaznak, amelyek az állatok számára az energiaforrást jelentik. Továbbá hüvelyeseket, mint például a szója, amely minőségi fehérjék forrása. A szárított fű vagy lucerna biztosítja a keverékben a megfelelő mennyiségű rostot. A lucerna ugyanakkor jelentős mennyiségű fehérjét is tartalmaz. A keverékben a zsírok és olaj megfelelő forrása a lenmag, a napraforgó vagy a már említett szója. A keverékbe az ásványi anyagok és vitaminok általában előkeveréssel kerülnek be.

Az agancsok egészséges növése és fejlődése

El lehet mondani, hogy némely nyersanyag befolyásolhatja az agancsok minőségét. Az agancsok minőségére nagy hatással vannak az ásványi anyagok, elsősorban a kalcium, foszfor, cink és a réz. A szójafehérje is pozitív hatással van az agancsokra. Ez tartalmaz minden esszenciális aminosavat (lizin, metionin, treonin és valin), aminek köszönhetően komplett fehérje forrásnak minősül.  Az éppen említett aminosavak tartoznak az agancsok helyes növésének és fejlődésének fő pillérei közé.

Erdei állatok etetése

Az erdei állatok etetése során ajánlott betartani azokat a szabályokat, amelyek segítik a természetes környezet biztonságát és fenntartását. Az etetés ideális helyét, figyelembevéve a természeti ciklusokat, jól meg kell gondolni. Az állatokat ösztönözni lehet például az élelem természetes keresésére (rejtett helyek), de az etetők elhelyezésekor minden esetben szem előtt kell tartani az állatok természetes szükségleteit. Ajánlott az év folyamán figyelembe venni az élelem természetes összetételét, mikoris például a nyári hónapokban fő táplálékuk a zöldtakarmány. Fontos továbbá betartani az etetés rendszerességét, s a szabadban élő állatokat nem szabad túletetni, hogy megakadályozzuk az emberektől való függésüket.