Mennyi ideig él a házinyúl?

A házinyúl a közepes élettartamú társ állatokhoz tartozik. Ezt a szempontot figyelembe kell venni, amikor a nyulat kedvtelésből tartott állatként vásárolják meg.

A nyuszi és alapvető szükségletei a tenyésztéshez

Amikor arról gondolkozik, milyen társállatot szerezzen be, mindig fontos előre tanulmányozni a szakirodalomban az alapvető információkat és szükségleteket a konkrét társállat fajta esetében. Ez magába foglalja nemcsak az elhelyezési, etetési és gondozási igényeket, hanem további szükségleteket is jelent.

A házinyúl esetében meg kell jegyezni, hogy a nyúl átlagos élettartama megfelelő körülmények között is közepes. Ez idő alatt szükséges a nyuszi helyes gondozása. A gyakorlat alapján tanácsos alaposan elgondolkodni, mindenekelőtt gyermekek esetében. El kell mondani nekik, hogy szüleik felügyelete alatt nap mint nap gondoskodniuk kell majd a nyusziról. Gyakran azonban fokozatosan csökken a gyermekek érdeklődése a vásárolt nyúl iránt, így az ápolás tehát többnyire / csak a szülőkre marad.

A házinyúl átlagos élettartama

Házi tenyésztés esetén a nyúl átlagosan 6 - 8 évig él. Előfordul, hogy a nyúl tíz évig is elél, de ezek valóban elszigetelt esetek. A kedvtelésből tartott állatok közül a nyulak életét jelentősen meghosszabbíthatjuk jobb gondozással, de a genetikai készleteik döntő szerepet játszanak - a nyulakban a hosszú élettartam rendszerint örökletes. A hosszú élettartamot célzó tenyésztés az egyik legfontosabb cél a legjobb nyúltenyésztők számára, mivel a hosszú élettartamú állat tenyésztése és fajtaminősítése mindig előnyös.

Reprodukció céljából a nőstény nyulakat általában a 4. évükig használják, de jó egészségi állapotban és tejelés esetén az 5. - 6. évig is használható, bár számolni kell azzal, hogy az alomban kevesebb kölyök lesz és fokozottabb gondozás szükséges. A hímeket reprodukciós célokra mindaddig használják a tenyésztésben, amíg a tenyésztő megfelelőnek ítéli, általában kb. 5-6 éves korukig (kiváló tenyészállatok).

Rekordok a nyulak életkorát illetően

A jelenlegi rekorder egy vad színezetű törpenyúl, aki Mick néven ismert. Ez a házinyúl az USA-ban 2019. február 9-én ünnepelte a 16. születésnapját és a Guiness rekordok könyve őt ismerte el a Földön élő legidősebb nyúlnak. De egyáltalán nem ő a legidősebb nyúl. Ebben a vonatkozásban a rekordot Flopsy nyúl tartja Tasmániából, akit 1964-ben a szabad természetben találtak és nagyjából 19 éves koráig élt!

Az idős nyuszi gondozása

5 éves és annál idősebb nyúl esetén elmondható, hogy az időskorúak kategóriájába tartozik. Az ilyen nyulak több egyéni és rendszeres gondozást igényelnek mint a fiatal nyulak. Az idősebb (geriatrikus) nyulak sokkal érzékenyebbek a betegségekre, és a gyógyulás időtartama is viszonylag hosszabb, gyakran éppen a kialakuló szövődmények miatt. Az idősebb nyúl már nem igényel annyi mozgást és tornázást, mint a fiatal nyúl, hanem csak a rendszeres, legalább rövid távú mozgás az, amit javasolunk neki, mert az a bélmozgásra gyakorol kedvező hatást.. Az időskorú nyulak hajlamosabbak mindenekelőtt a cheiletielózisra vagy encephalitozoonózisra, különösen, ha bizonyos stresszhatásoknak vannak kitéve (pl. nyári hőmérsékletek, huzat stb.).

A cheiletielózis előfordulása gyakori probléma az idősebb nyulaknál

Ábra 1. A cheiletielózis előfordulása gyakori probléma az idősebb nyulaknál

 

Gyakran előfordul a nem megfelelő szőrápolás, a hosszabb vedlési időszak csökkent táplálkozási állapot és a járási problémák kíséretében. Ezért figyelmet kell fordítani az idősebb nyulak tenyésztésére annak érdekében, hogy azok a lehető legkényelmesebb helyzetben legyenek.

Az idősebb nyulaknál hosszabb a vedlési időszak

Ábra 2: Az idősebb nyulaknál hosszabb a vedlési időszak