NYULAK BETEGSÉGEI ÉS KEZELÉSÜK - FÜLRÜHESSÉG, TYZZER-FÉLE BETEGSÉG ÉS HŐSTRESSZ

Ebben a cikkben a nyulak több betegségével foglalkozunk - a fülrühességgel, a tyzzer-féle betegséggel és a hőstresszel.

Fülrühesség tenyésznyulakban

Ezt a betegséget egy bőrparazita okozza, mely a fül belsejében a hipodermiszbe rakja le petéit a következő generáció kifejlődéséhez. A fül belsejében világosbarna kéreg képződik a bőrön. A betegség gyakori, ha a tenyésztő nem szentel elegendő figyelmet nyulainak. A fertőzéstől a nyulak nyugtalanná válnak, vemhességi rátájuk pedig még enyhébb fertőzés esetén is jelentősen csökken. A bőrsérüléseken keresztül más baktériumok is bejuthatnak a szervezetbe, és további problémákat okozhatnak.

A rühösség egyszerűen kezelhető és megelőzhető az ellést követő napon 3-4-szer beadott 0,3 ml ivomec injekcióval, de természetesen más gyógyszerek is elérhetők. Részletes információkért forduljon állatorvosához.

Tyzzer-féle betegség (bacillus piliformis)

Ezt a betegséget a bacillus piliformis (clostridium piliforme) nevű spórás baktérium okozza. Ahogy a spórák elterjednek a telepnek, sok nyúl megfertőződik azonnali klinikai jelek nélkül. A betegséget gyakran a tenyésznőstények között lehet először felismerni: több nőstény is lefogy, székletük ragacsossá válik, és sok esetben elvetélnek.

A hízónyulakban később hasmenés is megjelenik. Az elhullt állatok máján tűhegynyi nekrotikus foltok figyelhetők meg. A nőstényekben a vakbél fala megvastagodik, kinézetre üvegessé válik, tapintásra pedig gumiszerűvé. A spórák rendkívül rezisztensek (védik a baktériumot a környezeti hatásokkal szemben), és ha a tenyészállomány megfertőződik, szinte lehetetlen leszámolni a fertőzéssel. A betegséget fertőzött rágcsálók terjesztik.

NYULAKHőstressz

Bár a hőstressz nem betegség, a nyulak jó egészsége érdekében rendkívül fontos elkerülni, illetve minimalizálni. A nyulak csak füleiken és légzésükön keresztül tudják leadni a hőt, verejtékezésen keresztül nem.

Bár mindent meg kell tenni a hűs környezet és hideg ivóvíz fenntartására, egy másik lehetőség a hőstressz hatásának mérséklésére a c-vitamin adagolása az ivóvízhez (5 g / 10 liter). A c-vitamin serkenti a hemoglobintermelést, az immunrendszert és a légzést. Mindezek segítenek a hőstressz kezelésében, bár amint már említettük, maximális figyelmet kell szentelni a mikroklíma kezelésén át történő megelőzésnek. Ne várja, azonban, hogy a kezelés egymagában helyettesítheti az optimális mikroklímát.